Jak obniżyć rachunki za energię? Poznaj sprawdzone sposoby!

Zbliżająca się zima może być bardzo trudna nie tylko z powodu niskich temperatur. Wiele Polaków już teraz patrzy na szalejącą inflację, zwiększające się  koszty ciepła, energii elektrycznej oraz brak surowców. Najnowszy raport Forum Energii przedstawia 5 pewnych kroków, które już teraz w łatwy sposób możesz wdrożyć w swoim gospodarstwie domowym.


Jak obniżyć rachunki za energię?


Oszczędności należy szukać między innymi w zużyciu energii, bo to właśnie ona wpływa na wydatki gospodarstwa domowego. Wspomniany raport skupia się na drobnych działaniach, które pozwolą obniżyć koszty gospodarstw domowych. Zatem zwróć uwagę na:


1.       Regulację temperatury w pomieszczeniach

Regulacja temperatury w pomieszczeniach opiera się na wyznaczeniu w domu stref, gdzie ogrzewamy bardziej lub mniej, albo wcale. Warto pamiętać, aby w chłodniejszych sezonach wietrzyć mieszkanie w najcieplejszej porze dnia. Dodatkowo nie zostawiać otwartych okien na cały dzień, kiedy nie ma nas w domu, ponieważ zużyjemy dość dużo energii, aby ponownie ogrzać mieszkanie. Rozwiązaniem optymalizacji temperatury w pomieszczeniach może być zainwestowanie w termostaty grzejnikowe. Na rynku dostępne są standardowe urządzenia ręczne do automatycznej regulacji temperatury i typu smart, w których można programować temperaturę docelową oraz jej zmiany w różnych cyklach. Temperaturę powinno się dostosować do funkcji pomieszczeń:

·         w łazience 24-25 °C

·         w pokoju dziennym lub dziecięcym 21 °C

·         w sypialni 17-19 °C

·         w kuchni 20 °C

W tym przypadku oszczędność energii to około 5-8% przy każdym 1 °C mniej w pomieszczeniu.


2.       Usprawnianie instalacji grzewczej

Niesprawna instalacja grzewcza zużywa więcej energii, ale już drobna naprawa usprawni proces ogrzewania. Warto każdego roku sprawdzić stan techniczny wszystkich urządzeń. Możliwe, że potrzebna będzie niewielka naprawa, jak np. oczyszczenie wymiennika ciepła, czy filtrów od zanieczyszczeń i osadów, odpowietrzenie instalacji, czy naprawa nieszczelnych połączeń. Tak jak w poprzednim rozwiązaniu – oszczędność energii wyniesie około 5-8% na każdy 1 °C mniej w pomieszczeniu.


3.       Oszczędność ciepłej wody użytkowej

W standardowym budynku mniej więcej 20% kosztów ciepła pochłania podgrzewanie wody użytkowej. Rozsądne ograniczenie jej zużycia pozwala zaoszczędzić na samej wodzie, jak i jej ogrzewaniu. Rozwiązaniem, które w tym pomoże jest z pewnością zastąpienie kąpieli w wannie szybkim prysznicem. Dodatkowo optymalne używanie pralki, czyli pranie jedynie z pełnym wkładem bębna oraz pranie w najniższej możliwej temperaturze pomoże zużyć mniej energii. Z kosztownych działań, ciekawym rozwiązaniem jest instalacja perlatora w kranie, który napowietrza strumień wody, dzięki czemu mamy wrażenie wysokiego ciśnienia wody. Oszczędność energii plasuje się w wysokości 10-15%, natomiast oszczędność samej wody (nawet do 90%).


4.       Właściwą izolację domu

Prawidłowa izolacja domu w ogólnym rozrachunku jest bardzo efektywna, mimo większych nakładów finansowych niż przy poprzednich podpunktach. Przede wszystkim ważnym krokiem jest uszczelnienie okien i drzwi przy pomocy uszczelek, pianek, taśm itp. które zmniejszą stratę ciepła nawet o około 15%. Dobrym sposobem jest również obłożenie rur instalacji grzewczej materiałem izolacyjnym (np. otuliną), co również pomoże w uniknięciu straty ciepła do 5%.


5.       Oszczędność energii elektrycznej

Jakie urządzenie zużywa w naszym domu najwięcej energii? Według Agencji Rynku Energii S.A. jest to lodówka, która pracuje 24/7 i zużywa ok. 28%. Następnie z tym samym wynikiem plasują się: oświetlenie, drobny sprzęt AGD i kuchnia elektryczna (20%). W dalszej kolejności za zużycie odpowiadają pralka (9%) i telewizor (6%). Kosztownym rozwiązaniem lecz z pewnością wpływającym na oszczędność energii jest wymiana urządzeń na takie o dobrej klasie energetycznej. Warto zwrócić uwagę na wielkość urządzenia i dopasować je do potrzeb rodziny. Z rozwiązań, które można wprowadzić od razu, proponujemy:


·         wyłączanie urządzeń, kiedy nie są używane,

·         nie pozostawianie urządzeń w trybie czuwania, ponieważ w tym czasie urządzenia i tak nadal pracują,

·         wymiana żarówek na energooszczędne,

·         wieczór przy świecach, które pozytywnie wpływają na poprawę nastroju, a w dłuższym okresie czasu pozwolą zaoszczędzić kilka złotych.


Wprowadzenie nawet kilku zmian zdecydowanie zmniejszy zużycie energii w domu, a tym samym domownicy będą mieli niższe rachunki. Przedstawiony zakres inwestycji może dać gospodarstwu domowemu od 37 do 63% oszczędności energii. Przeliczając na pieniądze jest to aż kilka lub kilkanaście tysięcy złotych oszczędności rocznie. Warto zatem rozważyć powyższe rozwiązania, które z pewnością poprawią stan naszego portfela. 

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja!

Aktualności

Konkurs Wielkanocny ,,Rozbij pisankę" - Regulamin

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie "Rozbij pisankę"!Aby wziąć udział w konkursie wystarczy:1. Dodać cztery opinie tekstowe na stronie jakoscobslugi.pl do czterech...

Czytaj więcej

Poznajcie kolejne Gwiazdy Jakości Obsługi 2024! [AKTUALIZACJA]

Gwiazdy Jakości Obsługi to jeden z najważniejszych tytułów, jakie może zdobyć firma. Dlaczego? Ponieważ wyróżnienie przyznawane jest co roku w wyniku badania satysfakcji konsumentów i to Klienci decydują...

Czytaj więcej

Czy konsument jest ważny? Świętujemy Europejski Dzień Praw Konsumenta

W dzisiejszym świecie, kiedy globalna gospodarka wydaje się być w centrum uwagi, niezwykle istotne jest zrozumienie roli konsumentów. Ich decyzje, wybory i prawa kształtują...

Czytaj więcej

Strefa Gwiazd Jakości Obsługi