Forum Media Polska

(0.53)

Dodaj opinię

Firma należy do grona TOP10 firm w branży.

Firma nie korzysta z możliwości odpowiadania swoim klientom.

Firma nie jest aktywnym uczestnikiem Polskiego Programu Jakości Obsługi.

Opinie (93 z 328)

walczyć z tą...
walczyć z tą żałośną firmą stosującą nieuczicwe praktyki? Ktoś zainteresował tym media, choćby TVN Uwaga? Były próby złożenia pozwu zbiorowego? Proszę o kontakt wszystkie osoby oszukane.

Klient_F6dnh

17.02.2024

Infolinia

Nie zgadzam się (0)
walczyć z tą...
walczyć z tą firmą stosującą nieuczicwe praktyki? Ktoś zainteresował tym media, choćby TVN Uwaga? Były próby złożenia pozwu zbiorowego? Opinia edytowana przez administratora z uwagi na niepożądaną frazę. Proszę o kontakt wszystkie osoby oszukane.

Klient_F6dnh

17.02.2024

Infolinia

Nie zgadzam się (0)
Wykupiłam prenumeratę czasopisma,...
Wykupiłam prenumeratę czasopisma, wiedziałam, że przedłuża się ona automatycznie na kolejny rok i minimum 2 tygodnie przed trzeba wysłać maila do firmy z rezygnacją. Dokładnie tak zrobiłam , gdyż czasopismo nie spełniło moich oczekiwań ( niski poziom) . Wysłałam maila z rezygnacją (1,5 miesiąca przed terminem!) na podany na stronie internetowej mail. Za kolejne 2 miesiące został do mnie wysłany mail z wystawioną fakturą na ponad 300 zł za prenumeratę na okres, z którego zrezygnowałam… Okazało się, że firma ma w sposób celowy podany na stronie internetowej mail do rezygnacji , który nie istnieje/ jest błędny. Firma twierdzi, że nie zrezygnowałam z prenumeraty w terminie, bo oni nie otrzymali maila . Firma nie odpowiada na moje dalsze wiadomości i nie odbiera ode mnie telefonów. Uważam , że w XXI wieku nie powinno mieć miejsca, aby takie przedsiębiorstwo swobodnie funkcjonowało na polskim rynku. Czytając poniższe opinie innych klientów, jestem pewna , że sprawy tak nie zostawię, gdyż jest to powszechnie stosowana nieuczciwa praktyka przez tę firmę.

niezalogowany-uzytkownik

10.12.2023

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Witam, ja również bez...
Witam, ja również bez przypomnienia i jakiegokolwiek kontaktu o kończącej się prenumeracie otrzymałam po roku kolejną fakturę na ponad 1000 zł do opłacenia. Podczas rozmowy telefonicznej rok wcześniej podzieliłam się zastrzeżeniami z konsultantem co do uczciwych praktyk ze strony forum media (m.in. automatyczne przedłużanie prenumerat itd.) i zostałam zapewniona, że takie działania nie mają miejsca. Dzisiaj odesłałam w wiadomości @ do odsłuchania tej rozmowy sprzed roku oraz wkleiłam do treści @ fragment warunków sprzedaży prenumerat, książek zwartych oraz świadczenia usług dostępu do Serwisu. Dodatkowo złożyłam rezygnację z jakiejkolwiek współpracy w trybie natychmiastowym . § 8. WARUNKI UMOWY Cena wybranej Prenumeraty lub książki zwartej wskazana jest przy zawieraniu Umowy oraz w Serwisie internetowym. Wydawnictwo zastrzega sobie możliwość zmiany ceny za Prenumeratę lub książkę zwartą (na przyszłość) oraz stosowanie cen promocyjnych dla wszystkich bądź wybranych grup Klientów. Ewentualna zmiana ceny zostanie opublikowana w Serwisie internetowym oraz w Czasopiśmie. Zmiana ceny nie powoduje różnicy w należności wobec Wydawnictwa dla Użytkowników, którzy zaakceptowali niniejszy Regulamin wraz ze wskazaną w Zamówieniu ceną. Cena Prenumeraty płatna jest z góry za cały okres Prenumeraty. Po upływie okresu trwania Prenumeraty, o ile Klient nie zgłosi rezygnacji, Prenumerata jest przedłużana o następny - taki sam okres Prenumeraty, w aktualnej cenie Prenumeraty i wystawiana jest faktura VAT z 13-dniowym terminem płatności. Dodatkowo, w celu utrzymania ciągłości oraz umożliwienia Klientowi opłacenia należności za kolejny okres Prenumeraty, możliwość pełnego korzystania z Serwisu internetowego dla Prenumeraty Premium zostaje wydłużona o 14 dni. Usługodawca wyraźnie zawiadamia Klienta o: zbliżającym się upływie okresu trwania Prenumeraty, automatycznym przedłużeniu Prenumeraty, aktualnej cenie Prenumeraty, prawie do zgłoszenia rezygnacji z automatycznego przedłużenia, prawie do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od uzyskania informacji o automatycznym przedłużeniu Prenumeraty. Przed chwilą dostałam @ z przeprosinami oraz informacją o korekcie faktury. Dodatkowo otrzymałam również @ z potwierdzeniem ,że otrzymali moją prośbę o usunięcie danych z ich bazy. Mam nadzieję, że już nigdy nie zadzwonią .

Klient_rUo8R

23.10.2023

Infolinia

Nie zgadzam się (0)
Nie mam dostępu...
Nie mam dostępu do opłaconego kursu. Nie mam umowy. Nikt nie pomoże. Tylko wymagania pieniędzy. Bardzo przykro. Ostrzegam od tego wydawnictwa.

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Obecnie jestem straszona...
Obecnie jestem straszona przez firmę windykacyjną za brak opłaty faktury za kongres naturopatia w czerwcu 23r. Wykazałam jedynie zainteresowanie w rozmowie tel. a oni wystawili mi fakturę po kongresie. . Zupełne zaskoczenie. Ewidentne naciąganie. Zgłoszę do prokuratury i Uokik. Nie można na takie praktyki pozwolić.

Klient_KOeTt

17.08.2023

Infolinia

Nie zgadzam się (0)
Odradzam jakichkolwiek formalności...
Odradzam jakichkolwiek formalności kontaktu rozmów telefonicznych jak i pisemnych naciągacze krętactwo złodziejstwo w jednym omijać szerokim łukiem zastraszają ludzi i wyłudzają pieniądze za nic.

SkateGirl_rjza

07.08.2023

Kontakt online

Nie zgadzam się (1)
Ja tez sie...
Ja tez sie dolacze i wystawie bardzo negatywna opinie. Nie kupujcie u Forum Media Polska bo nie otrzymacie zakupu. Po zakupie dostalam potwierdzenie zakupu ale bez informacji kiedy bedzie dostarczone jak to robia prawdziwe firmy jak np Empik. Do Forum Media Polska sie nie dodzwonisz bo nikt tego telefonu nie odbiera. Nie Pisz maila bo nikt na niego nie odpowie. Pieniadze z mojego konta juz pobrali to znaczy ze ktos tam siedzi w tej firmie , ale to tylko dobrze bo ta osoba za to odpowie. Teraz po przeczytaniu waszych opinii potwierdzilo sie to co pisaliscie. Pujde z tym dalej zeby ostrzec innych ludzi przed kupowaniem u Formum Media Polska.Ewa (opinia zmoderowana z uwagi na treść)

Klient_2XzuU

19.05.2023

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Niestety muszę się...
Niestety muszę się zgodzić z większością opinii. Firma stosuje niedozwolone praktyki. Roczny abonament został automatycznie przedłużony, faktura wysłana zwykłym listem, oczywiście nie dotarła do mnie. Dowiedziałam się o tym dopiero po mailu z upomnieniem się o płatność. Nie mogłam już wtedy zrezygnować z kolejnego roku. Korespondencja mailowa to porażka, mówią że klient powinien wypowiedzieć umowę zgodnie z regulaminem. A prawda jest taka, że oni powinni poinformować klienta o zbliżaniu się kolejnego rocznego abonamentu. Twierdzą, że ten zapis ich nie dotyczy i nie mają takiego obowiązku. Czy ktoś z Państwa "uwolnił" się od nich nie regulując zapłaty za bezprawnie wystawioną fakturę? Zamierzam sprawę zgłosić do UOKiK lub Prokuratury.

Klient_gf6hB

20.02.2023

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Zakupilem kurs na...
Zakupilem kurs na okres 90 dni, po tym czasie został automatycznie przedłużony, pomimo, iz zgodnie z informacją, przedłużenie powinno być zainicjowane przez Klienta. Dzial obsługi Klienta nie dopuszczał moich argumentów, nawet printscreenow dokumentujacych powyższe. Przekazali sprawę do windykacji. Ja do UOKiK. Przestrzegam. W 2020 roku Uniqskills (Forum Media) uruchomili kurs o Koronawirusie z informacją o akredytacji Ministerstwa, po zainteresowaniu tematem przez media - okazalo sie, ze Ministerstwo nie wydalo żadnej akredytacji i o niczym nie bylo poinformowane (do poczytania w sieci: "Koronawirus w Polsce. Powstały pierwsze kursy o wirusie. Ministerstwo apeluje")

Klient_tN6bV

31.08.2022

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Trzeba bardzo uważać...
Trzeba bardzo uważać do kiedy trzeba anulować subskrypcje i przypilnować czy faktycznie anulowali.Myślicie,że anulujecie i możecie spokojnie zapomnieć o sprawie a tu tymczasem licznik dalej bije.Subskrypcja miała podobno się anulować po kliknięciu w anuluj subskrypcję, bez udziału pracownika,tak tez zrobiłam i po chwili zobaczyłam napis ANULOWANO, co mnie ucieszyło,że poszło zgodnie z planem. Robiłam to po godz.23, następnego dnia miała się naliczyć nowa opłata za kolejny cykl. Dopiero o 23.57 dostałam dodatkowe potwierdzenie na maila o anulacji, ale niestety faktura została wystawiona na kolejny cykl. Zadzwoniłam do biura obsługi i mocno się rozczarowałam, bo sugerowano,że za późno zrobiłam anulację , "na ostatnią chwilę"komentarze nie na miejscu służące jedynie usprawiedliwianiu się tej platformy szkoleniowej , zamiast prostego przepraszam za niepotrzebny kłopot, to słyszę,że zrobiłam to zbyt późno bo anulacja wpadła do nich o 23.59, tak jakbym miała wpływ na to kiedy to się u nich zatwierdza.Wystarczy czasem lepiej nic nie mówić niż zrzucać swoje błędy na klienta, co mi się bardzo nie spodobało.Zrobiłam o czasie i tyle, nie powinnam słuchać jakiś nieprzyjemnych uwag, pani przy telefonie nie umiała się zachować.Powinni sprawdzać dokładnie w systemie anulacje, przed wystawieniem faktury.Nawet jeśli jest to automat, to dlaczego jest generowana faktura, jeśli na czas została anulowana subskrypcja? ktoś mógłby to sprawdzać, a nie liczyć za nieaktywny okres.Dla mnie mało profesjonalna obsługa klient.Trzeba bardzo pilnować.Ostatecznie powiedziano mi,że będzie wystawiona faktura korygująca , ale czy będzie to się okaże.Co do ofert, przedstawianych przez konsultantkę, to bardzo chaotycznie, mało czytelnie, no i z dużą presją czasową, no to zaraz się kończy promocja....duży nacisk na sprzedaż usług, czysty marketing,dlatego przed ostateczną decyzja poprosiłam o napisanie warunków, które się nieco rozmijały z tym jak mi telefonicznie to przedstawiono.Ostatecznie mimo tych rozbieżności ofertę uznałam za ciekawą więc skorzystałam.Same wykłady to nie jest pierwsza liga,niby są też doktorzy, ale mają rożne poziomy wiedzy.Wiedza "mentorów" dostateczna, miejscami ciekawe, a czasem słychać braki.Aczkolwiek sam pomysł dobry, stworzenia takiej platformy, tylko popracujcie nad kadrą i obsługa klienta.

Klient_SoiDU

18.08.2022

Infolinia

Nie zgadzam się (0)
Mam prośbe o...
Mam prośbe o kontakt osoby, które poszły do UOIK w sprawie nierzetelności firmy Forum Media Polska. Na które warunki umowy zgłosiliście skarge, jako niedozwolona praktyka?

Niezweryfikowany Klient_fhKv

19.04.2022

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Nie polecam, u...
Nie polecam, u mnie podobna sytuacja , jak u wcześniejszych osób. Zakupiłem program szkoleniowy, po miesiącu otrzymałem aktualizację w takiej samej cenie. Aktualizacja nic nie wnosi, beznadzieja. Wysłałem rezygnację. Nie otrzymałem odpowiedzi. Zastanówcie się nad jakimkolwiek zakupem w tej firmie.

Niezweryfikowany Klient_DO7t

08.04.2022

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Zgłaszacie sprawy na...
Zgłaszacie sprawy na policję. Zapłacisz za kurs. Co miesiąc każą sobie płacić 170 zł za subskrypcję. Wrzucają cię z automatu w cykl. Mówią że dostajesz premia dodatkowy dostęp do kursów za 1 zł. A potem za każdy kurs miesięcznie liczą 170 zł. Może się tego uzbierać do zapłacenia. Nie płacić .Zgłaszać na policję !!!

niezalogowany-uzytkownik

31.03.2022

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Jak wielu spotkała...
Jak wielu spotkała mnie nieprzyjemność kontaktu z Forum media. Przed końcem prenumeraty, wypowiedziałem umowę. Jednak nie jasne były zasady, Pani napisała że to wcześniej etc. ale obniżkę dostane. Ok machnąłem ręką. Zapłaciłem, ale nadal byłem nękany przez windykację. Musiałem wysłać im potwierdzenie przelewu bo jaśnie Pani nie mogła sama tego sprawdzić. Teraz nie otrzymałem numeru, bo nie było opłacone i wysyłka została wstrzymana. Kiedy napisałem żeby Pani sobie sprawdziła że jest, to spotkałem się z drugim wytłumaczeniem że to poczta zawaliła. Że wyślą i proszę czekać i tak czekam. Myślicie że numeru dostałem ? Nie oczywiście :)

Niezweryfikowany Klient_cymz

27.03.2022

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Absolutnie nie polecam....
Absolutnie nie polecam. Straszą firmą windykacyjną. Nic nie płacić zgłosić do UOKIK. I na policję.

Niezweryfikowany Klient_ikJm

23.03.2022

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Dramat. Przesyłają kolejne...
Dramat. Przesyłają kolejne prenumeraty pomimo wysłania rezygnacji. Nie polecam !!!!! (opinia zmoderowana z uwagi na treść)

niezalogowany-uzytkownik

16.03.2022

Infolinia

Nie zgadzam się (0)
UWAGA ! Skorzystanie...
UWAGA ! Skorzystanie z usług oznacza obowiązkową prenumeratę dostępu do platformy, której nie da się wyłączyć. Po 3 miesiącach przychodzi spory rachunek do zapłaty i straszenie windykacją !. Zgłosiłam sprawę do UOKiK (sprawa w toku) i noszę się z zamiarem zgłoszenia również na policję. (opinia zmoderowana z uwagi na treść)

zarejestrowany-uzytkownik

18.02.2022

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Firma stosująca nieuczciwe...
Firma stosująca nieuczciwe praktyki! Absolutnie OMIJAĆ SZEROKIM ŁUKIEM. Uwaga!

Niezweryfikowany Klient_iVm4

15.02.2022

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Jestem zawiedzona postawą,telefony...
Jestem zawiedzona postawą,telefony milcza... Również otrzymałam rachunek na pokazna sumę. Do tego mam na swojej poczcie jak wysylalam rezygnację i coo... Strasza windykacja.. Co robić? Masakra... Czekam ma wyjaśnienie sprawy... Oby pozytywnie

Niezweryfikowany Klient_sQkv

14.02.2022

Infolinia

Nie zgadzam się (0)

Forum Media Polska

Dane firmy

Poznań

Poznań, Polska 13

Jesteś właścicielem tego miejsca?

Poinformuj nas i przejmij zarządzenie wizytówką tej firmy.

Firma nie jest uczestnikiem
Polskiego Programu
Jakości Obsługi
Zobacz więcej

Czy te firmy wypadają lepiej niż Forum Media Polska?

Ktoś 2 godziny temu dodał opinię na temat tej firmy

Fatalnie.
Fatalnie.
Zgadzasz się?