Media Expert

(3.93)

Dodaj opinię

Firma otrzymała Godło Gwiazdy Jakości Obsługi.

Firma nie korzysta z możliwości odpowiadania swoim klientom.

Firma jest aktywnym uczestnikiem Polskiego Programu Jakości Obsługi.

Opinie (3828 z 6020)

Wizytę w sklepie...
Wizytę w sklepie stacjonarnym sieci Media Expert oceniam na ocenę dobrą 4/5. Po wejściu do sklepu, na stanowisku kasowym znajdował się jeden pracownik, którego rozpoznałem po ubiorze służbowym i plakietce - moje wejście zostało potwierdzone przywitaniem i uśmiechem kasjera. Rozpoczynając poszukiwania sprzętu elektronicznego - w celu zakupienia laptopa do pracy udałem się do sektora IT sklepu. Kolejny pracownik sali sprzedaży - widząc moje zainteresowanie ekspozycją sprzętu - po ok. 2 minutach podszedł i w sposób nie nachalny zaproponował pomoc i doradztwo. Konsultant zaproponował mi 3 warianty sprzętu elektronicznego, skrupulatnie odpowiadając na wymagania jakie zostały postawione, opowiedział o własnym doświadczeniu z tym sprzętem i polecił zakup - wbrew pozorom - najtańszego urządzenia. Odniosłem wrażenie, że dopasował urządzenie idealnie do bardzo prostych zadań dla komputera, które mu opisałem. Konsultant zarejestrował sprzedaż w systemie prowadząc przy tym ze mną "small talk" o technologii, po wydaniu sprzętu odprowadził mnie do stanowiska kasowego. Ku mojemu zaskoczeniu przy kasie była kolejka, z którą ewidentnie nie radził sobie sympatyczny kasjer - z powodu obsługi i poszukiwania paczki z zamówienia internetowego. Czas oczekiwania w kolejce był zdecydowanie za długi - ok. 7 minut, a siedzący obok specjalista od usług i ubezpieczeń nie wsparł obsługi kasowej. Zadowolenie z przebiegu wyboru sprzętu zostało przyćmione przez dłużącą się finalizację płatności. Po wspomnianym czasie zostałem obsłużony przez kasjera - który przeprosił za oczekiwanie i dopełnij formalności. Za opóźnienie w obsłudze kasy zabieram gwiazdkę. Należy wspomnieć, że sklepie panował porządek, a ekspozycja była bardzo zadbana i zaopiekowana przez pracowników. Cenówki i plakaty promocyjne widniały przy odpowiednich produktach, a zatowarowanie półek było zadowalające. Serdecznie polecam zakupy w tym sklepie, na doradztwie i konsultantach nie sposób się zawieść. A czas oczekiwania do płatności zależy od ilości kasjerów.

Klient_seoTC

26.02.2024

Placówka

Nie zgadzam się (0)
Do dziś uważałem...
Do dziś uważałem tę sieć Mediaexpert za najlepszą na rynku w związku z podejściem do klienta. Miałem problem z zakupionym sprzętem i bez problemu w ramach rękojmi otrzymałem zwrot pieniędzy. Jeszcze miałem kilka podobnych sytuacji i byłem pozytywnie zaskoczony podejściem pozytywnym do klienta. Natomiast w dniu dzisiejszym doznałem szoku po otrzymaniu odpowiedzi od konsultanta z biura obsługi klienta. Zakupiłem maszynkę OneBlade, model: QP6651/61. Jest to wyższy model i w zestawie powinny znajdować się między innymi dwa ostrza do golenia, lecz było tylko jedno ostrze. Wysłałem reklamację online że po otrzymaniu produktu nie ma jednego ostrza. Teraz najlepsze. W odpowiedzi otrzymałem następującą wiadomość: Uprzejmie informuję, iż w zestawie znajduje się 5 nakładek( Nasadka do pielęgnacji ciała, Nasadka grzebieniowa, Nasadka z regulacją długości, Nasadka zabezpieczająca). Dziękuję za kontakt w sprawie. Czyli wniosek z tego taki, że w opakowaniu nie powinno być żadnego ostrza!!! To jak mam się golić? W ogóle ta osoba nie odniosła się do ostrzy i sprawia wrażenie jakby żyła w innym świecie, albo bujała w obłokach. Resztę pozostawiam czytającym do myślenia i wyciągnięcia wniosków.

Klient_WHeR

23.02.2024

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Kupowałem telefo na...
Kupowałem telefo na raty. Zostałem obsłużony bardzo profesjonalnie. Z wielu ofert kredytowania mogłem wybrać najbardziej dogodną. Personel był bardzo uprzejmy.

Placówka

Gdynia, Płk Dąbka 338

Nie zgadzam się (0)
Szybka wysyłka. Rewelacja.
Szybka wysyłka. Rewelacja.

Klient_vnFTl

23.02.2024

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
W mojej ocenie...
W mojej ocenie opiniowana sieć jest jednym z trzech dużych ,,graczy" na polskim rynku handlu wszelkiego rodzaju elektroniką. I właśnie na trzecim miejscu ją klasyfikuje, głównie z powodu, że na tle dwóch pozostałych dużych sieci konkurencyjnych, wypada średnio. Pierwszym aspektem w którym Media Expert ustępuje konkurentom, jest cena produktów, która jest zazwyczaj wyższa niz u dwóch pozostałych sklepów. Drugim obszarem, w ktorym Media Expert zostaje w tyle za konkurencją, jest kwestia mechanizmów promocyjnych, które są dla klienta mniej korzystne i tym samym mnie zachęcają do dokonywania zakupów. Ostatni elementem w którym opisywana sieć jest mniej atrakcyjna dla klientów, jest niekorzystny system zakupów ratalnych, w którym klient ponosi znaczace koszty oprocentowania takich zakupów, gdzie konkurencja oferuje raty 0 %.

Placówka

Nie zgadzam się (0)
Długi czas oczekiwania...
Długi czas oczekiwania na dostawę, zamówienie które miało przyjść w wybranym przeze mnie terminie przyszło kilka dni później. Obsługa klienta taka sobie.

batit21

15.02.2024

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Duży wybór Miła...
Duży wybór Miła obsługa Czysto

Niutektakmimow

14.02.2024

Placówka

Białystok, Jurowiecka 1

Nie zgadzam się (0)
Duży wybór telefonów...
Duży wybór telefonów lecz obłuda średnio miła

Niutektakmimow

14.02.2024

Placówka

Nie zgadzam się (0)
Szybka wysyłka,dobra cena.Produky...
Szybka wysyłka,dobra cena.Produky zgodny z zamówieniem.

Klient_iXXrF

13.02.2024

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Super obsługa, zawsze...
Super obsługa, zawsze doradzi i podpowie.

Ania_73

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Fachowe podejście do...
Fachowe podejście do klienta, możliwość zamówienia brakującego produktu w sklepie stacjonarnym, szybka dostawa. Warto zaznaczyć, że sklep często organizuje konkursy w których można zdobyć cenne nagrody. Kilka razy już się o tym przekonałem.

Marek_1029

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
szeroki asortyment w...
szeroki asortyment w niekiedy przystępnych cenach

stra1zak

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Zarówno w stacjonarnym...
Zarówno w stacjonarnym i przez net znalazłem potrzebny artykuł. W przypadku problemu, zapytania szybka reakcja

ezavv

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Super elektromarket, miła...
Super elektromarket, miła obsługa

Omsner

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Miła i chętna...
Miła i chętna do pomocy obsługa telefoniczna i szybko załatwiają reklamację.

Klient_WHeR

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Sztucznie zawyżane ceny...
Sztucznie zawyżane ceny - jednego dnia dokładnie o tej samej godzinie cena Samsunga S23 wzrosłą o równo 900zł w Media Markt, Media Expert, X-KOM (nie wiem gdzie jeszcze)

Dawid_272

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Obsługa przemiła. Zawsze...
Obsługa przemiła. Zawsze profesjonalnie przygotowana. Odpowiada na wszelkie pytania klienta.

Klient_0rbPy

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Brak zaangażowania obsługi...
Brak zaangażowania obsługi na sklepie. Jeżeli nie zawołamy obsługę to nikt nie podejdzie.

ARDOSA

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Media Expert to...
Media Expert to doskonałe miejsce na zakupy elektroniczne! Cieszę się, że mogę znaleźć tu szeroki wybór sprzętu elektronicznego i AGD. Personel w sklepie zawsze jest przyjazny i pomocny, gotowy do odpowiedzi na pytania i udzielenia porad. Jestem również zadowolony z konkurencyjnych cen i częstych promocji, które pozwalają mi oszczędzać na zakupach elektronicznych. To miejsce, gdzie można znaleźć świetne oferty na sprzęt elektroniczny. Niestety, jednym z aspektów, który mnie denerwuje, jest fakt, że przy każdym zakupie pracownicy sklepu na siłę próbują zaproponować ubezpieczenie. Chociaż zrozumiałe jest dbanie o bezpieczeństwo zakupionego sprzętu, to ciągłe naciskanie na to może być irytujące. Mam nadzieję, że sklep ten bardziej dostosuje swoje podejście w tej kwestii do preferencji klientów. Podsumowując, Media Expert to miejsce, w którym znajdziesz szeroki wybór elektroniki i AGD, z konkurencyjnymi cenami i pomocnym personelem. To doskonałe miejsce na zakupy, choć mogłoby poprawić podejście do oferowania ubezpieczeń.

Klient_w4BeN

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Fachowe wsparcie oraz...
Fachowe wsparcie oraz zrozumienie potrzeb podczas krótkiej rozmowy na temat wymagań sprzętowych. Jestem bardzo zadowolony z obsługi, polecam!

Mike Bat

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)

Media Expert

Media Expert jest największą siecią elektromarketów w Polsce – w jej skład wchodzi 459 elektromarketów w 377 miastach na terenie całego kraju. Marka jest obecna na rynku od 2002 r. Elektromarkety Media Expert oferują najnowsze produkty w kategorii smartfonów, laptopów, multimediów, a także segmentu RTV i AGD i sprzętu fotograficznego. W wybranych elektromarketach dostępne są również rowery, skutery, quady, elektronarzędzia, sprzęt relaksacyjny i sprzęt do pielęgnacji ogrodów.

Czy te firmy wypadają lepiej niż Media Expert?

Ktoś 1 dzień temu dodał opinię na temat tej firmy

Wizytę w sklepie...
Wizytę w sklepie stacjonarnym sieci Media Expert oceniam na ocenę dobrą 4/5. Po wejściu do sklepu, na stanowisku kasowym znajdował się jeden pracownik, którego rozpoznałem po ubiorze służbowym i plakietce - moje wejście zostało potwierdzone przywitaniem i uśmiechem kasjera. Rozpoczynając poszukiwania sprzętu elektronicznego - w celu zakupienia laptopa do pracy udałem się do sektora IT sklepu. Kolejny pracownik sali sprzedaży - widząc moje zainteresowanie ekspozycją sprzętu - po ok. 2 minutach podszedł i w sposób nie nachalny zaproponował pomoc i doradztwo. Konsultant zaproponował mi 3 warianty sprzętu elektronicznego, skrupulatnie odpowiadając na wymagania jakie zostały postawione, opowiedział o własnym doświadczeniu z tym sprzętem i polecił zakup - wbrew pozorom - najtańszego urządzenia. Odniosłem wrażenie, że dopasował urządzenie idealnie do bardzo prostych zadań dla komputera, które mu opisałem. Konsultant zarejestrował sprzedaż w systemie prowadząc przy tym ze mną "small talk" o technologii, po wydaniu sprzętu odprowadził mnie do stanowiska kasowego. Ku mojemu zaskoczeniu przy kasie była kolejka, z którą ewidentnie nie radził sobie sympatyczny kasjer - z powodu obsługi i poszukiwania paczki z zamówienia internetowego. Czas oczekiwania w kolejce był zdecydowanie za długi - ok. 7 minut, a siedzący obok specjalista od usług i ubezpieczeń nie wsparł obsługi kasowej. Zadowolenie z przebiegu wyboru sprzętu zostało przyćmione przez dłużącą się finalizację płatności. Po wspomnianym czasie zostałem obsłużony przez kasjera - który przeprosił za oczekiwanie i dopełnij formalności. Za opóźnienie w obsłudze kasy zabieram gwiazdkę. Należy wspomnieć, że sklepie panował porządek, a ekspozycja była bardzo zadbana i zaopiekowana przez pracowników. Cenówki i plakaty promocyjne widniały przy odpowiednich produktach, a zatowarowanie półek było zadowalające. Serdecznie polecam zakupy w tym sklepie, na doradztwie i konsultantach nie sposób się zawieść. A czas oczekiwania do płatności zależy od ilości kasjerów.
Zgadzasz się?