SzybkaPaka.pl

(1.79)

Dodaj opinię

Firma nie otrzymała jeszcze żadnego certyfikatu jakości obsługi.

Firma nie korzysta z możliwości odpowiadania swoim klientom.

Firma nie jest aktywnym uczestnikiem Polskiego Programu Jakości Obsługi.

Opinie (17 z 26)

Paczka nadana. Kurier...
Paczka nadana. Kurier nie przyjechał. Brak kontaktu. Telefon nie odpowiada. nie polecam.

Niezweryfikowany Klient_tsMt

09.12.2021

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Przywłaszczają pieniądze za...
Przywłaszczają pieniądze za odszkodowania od zgubionych paczek! Powinna się za nich wziasc prokuratura!!!

Niezweryfikowany Klient_9ROx

21.05.2021

Placówka

Iłowa, 1 maja 6

Nie zgadzam się (0)
Uwaga oszuści!! Zamówiłem...
Uwaga oszuści!! Zamówiłem kuriera poprzez "Szybkapaka", opłaciłem. Kurier się nie pojawił, usługi się nie doczekałem. Brak odpowiedzi, brak zwrotu pieniędzy. Brak kontaktu. Firma nie odpowiada na żadnego maila, telefon na ich stronie jest niedostępny.

Klient_0YjZ

14.01.2021

Placówka

Iłowa, 1 maja 6

Nie zgadzam się (0)
Pobrali pieniądze, wystawili...
Pobrali pieniądze, wystawili fakturę tylko zapomnieli wykonać usługe. Listu przewowozego brak, kontaktu ze strony strony tez brak. Prosze omijac firmę szerokim łukiem

Niezweryfikowany Klient_Gk5j

27.11.2020

Placówka

Iłowa, 1 maja 6

Nie zgadzam się (0)
Zamówiony kurier nie...
Zamówiony kurier nie przyjechał.

zarejestrowany-uzytkownik

15.09.2020

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Szczerze odradzam, poczucie...
Szczerze odradzam, poczucie odpowiedzialności za usługę tej firmy kończy się w momencie zainkasowania należności za proponowana usługę. Korespondencja na poziomie przedszkola sprowadzająca się do przekazywania żywcem tekstów od firm wykonujących usługę oraz przesyłania pseudo prawniczych formułek niby uwalniających ich od odpowiedzialności. Zagranicznej przesyłki importowej musiałam szukać sama wśród całego łańcucha pośredników w wykonaniu usługi oraz przy pomocy policji oraz konsulatu. Państwo z Szybkiejpaki.pl już przy pierwszych sygnałach o kłopotach wykręcili się w sposób daleki od przyzwoitych form obowiązujących w kontaktach biznesowych. Pomocny okazał się dopiero bezpośredni kontakt z jedną z firm uczestniczących w tym łańcuchu pośredników i wykonawców. To nie tak powinno wyglądać . Po prostu żenada.

Klient_9mYa

27.11.2019

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Nie polecam stanowczo....
Nie polecam stanowczo. Firma pobiera dodatkowe opłaty za rzekomo niestandardowe wysyłki nie przedstawiając żadnego protokołu od firmy kurierskiej. Ponadto kolejnym razem pobrała samoczynnie że zwrotu pobrania pieniądze za przekierowanie przesyłki przez odbiorcę za którą zapłaciłem i nadalem. Porażka

Niezweryfikowany Klient_UiFV

28.05.2019

Placówka

Iłowa, 1 maja 6

Nie zgadzam się (0)
Kurier nie przyjechał...
Kurier nie przyjechał w wyznaczonych godzinach,ani nie podejmował próby kontaktu. Mam 3 zmarnowane dni i dwa razy wysyłane zlecenie, paczka dalej nie została nadana. Nie polecan

zarejestrowany-uzytkownik

16.05.2019

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Bardzo sprawna obsluga....
Bardzo sprawna obsluga. Paczka zostala odebrana w podanym terminie zamowienia i juz 2 dnia po nadaniu byla doreczona do Niemiec na miejsce. Wybralam przewoz dpd. Bardzo dobra informacja o przekazywaniu przesylki. Polecam!!!

Niezweryfikowany Klient_GZgL

11.04.2019

Placówka

Nie zgadzam się (0)
nie doręczona ,...
nie doręczona , trzeba po nią pojechać gdzieś do magazynu . paczka wysłan a do anglii nikomu nie chciało się poszukać adresu dziecko czekało a status paczki jest odmowa przyjęcia.

Niezweryfikowany Klient_MeY7

10.12.2018

Placówka

Nie zgadzam się (0)
Uważajcie! Bez informowania...
Uważajcie! Bez informowania robią domiary za rzekomo niewymiarowe paczki. Wystawiają fakturę i czekają.Potem nawet bez zwykłego telefonu oddają sprawę do sądu. W ten sposób paczka potrafi kosztować nawet kilkaset złotych!

Tamiś

30.03.2017

Placówka

Iłowa, 1 maja 6

Nie zgadzam się (0)
Slabo slabo jeszcze...
Slabo slabo jeszcze raz slabo. Szkoda ze nie mozna dac opinii 0 bo na taka owa firma zasluguje. Zero kompetencji i zainteresowania klientem. Nigdy nie spotkalam sie z taka firma. Nikomu nie polecam tej firmy. Ani posrednika szybka paka ani kuriera dpd

Klient_115

24.02.2016

Kontakt online

Nie zgadzam się (1)
Bardzo często robię...
Bardzo często robię zakupy w sklepach internetowych, zamawiam ubrania, akcesoria domowe, sprzęty, meble, także mam częsty kontakt z kurierami. Zwykle ciągle się śpieszą, wcześniej kontaktują się ze mną i informują o której dostarczą przesyłkę, nie zważając na to , że nie ma mnie w tym czasie w domu. Gdy pierwszy raz skontaktował się ze mną kierowca z szybkapaka byłam mile zaskoczona, ponieważ dostosował się do mnie i przybył w ustalonym przeze mnie czasie.Jestem osobą bardzo zajętą, nie mam czasu na czekanie po kilka godzin na paczkę, dlatego duży plus za to! Mieszkam w mniejszym mieście, do którego kurierzy przyjeżdżają z dużym opóźnieniem, czasami na przesyłkę czekam kilka dni choć płacę więcej za to żeby towar dotarł w krótszym czasie. Z szybkapaka nie było takiego problemu, a za ich pośrednictwem otrzymałam już kilka paczek. Jednak najbardziej mile wspominam gdy kierowca wniósł mi na 4 piętro zapakowane w częściach meble ważące w sumie prawie 100 kg, choć nie miał takiego obowiązku.

zarejestrowany-uzytkownik

17.07.2012

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Nowoczesna firma nastawiona...
Nowoczesna firma nastawiona na satysfakcję klientów, także indywidualnych. od czasu do czasu sprzedaje ubrania na platformie aukcyjnej, jednak nie prowadzę działalności gospodarczej. Dzięki firmie szybkapaka.pl mam możliwość wysyłania paczek kurierem. Wszystkie formalności załatwiam przez internet, co ułatwia mi przeprowadzanie transakcji. Z usług dostawców jestem zadowolona ja i moi klienci, nigdy nie było opóźnień, a co najważniejsze zawsze można ustalić z kurierem czas i miejsce odebrania i doręczenia przesyłki.

zarejestrowany-uzytkownik

17.07.2012

Placówka

Nie zgadzam się (0)
Nowoczesna firma kurierska,...
Nowoczesna firma kurierska, skierowana na pełną satysfakcję klientów, także indywidualnych. Od czasu do czasu sprzedaję ubrania na platformie aukcyjnej, jednak nie prowadzę działalności gospodarczej.Dzięki szybkapaka.pl mam możliwość wysyłania paczek kurierem, nie muszę podpisywać żadnej umowy. Gdy mam potrzebę zamówienia kuriera wchodzę na stronę i wszystko załatwiam drogą internetową. I ja i moi klienci są bardzo zadowoleni, za co dziękuje firmie i dostawcom.

asiakkkk

16.07.2012

Placówka

Nie zgadzam się (0)
Uwielbiam, gdy kurier...
Uwielbiam, gdy kurier do mnie dzwoni i pyta się czy jestem w domu. Zwykle mnie nie ma i większość z nich nie zgadza się na dostarczenie paczki w inne miejsce. Jednak, Szybka Paka chyba zauważyła ten problem, bo kiedy powiedziałam Panu kurierowi, że jestem w kawiarni w centrum miasta, poprosił tylko o nazwę i ulicę i jak będzie mógł mnie rozpoznać. W ciągu 30 minut zjawił się w kawiarni i z uśmiechem wręczył mi paczkę. Takie usługi uwielbiam. Wielki plus dla nich!

zarejestrowany-uzytkownik

16.04.2012

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (2)
Dnia 30.01 musiałam...
Dnia 30.01 musiałam szybko nadać przesyłkę kurierską. Znalazłam wiec, wydawało mi się, znakomitą i solidna firmę kurierską-SZYBKA PAKA. Zgłoszenie przez internet przebiegło bezproblemowo i szybko zostałam poinformowana o dacie i przedziale godzinowym przyjazdu kuriera. W owym dniu kurier zgodnie z moimi oczekiwaniami o godz 12 skontaktował się ze mną telefonicznie, i poprosił o podanie dokładnego adresy i miejsca spotkania. Pracownik firmy kurierskiej był uprzejmy, jednak do czasu gdy okazało się że pomylił miejscowości, przeprosił i powiedział że skontaktuje się ze mną inny kurier z mojego regionu, zapewniał ze zrobi to do godziny 15, tak jak było w umowie. Gdy jednak po godz 15 nikt się do mnie nie odezwał, sama zadzwoniłam do firmy, i tu ku memu zaskoczeniu, rozmówca poinformował mnie ze o danym zdarzeniu nic nie wie, ale natychmiast skontaktuje się z odpowiednimi osobami w mojej sprawie. Po 15 minutach owszem, zadzwonił do mnie, jednak z informacją, ze w wyniku zaistniałej pomyłki przesyłka zostanie odebrana w dniu jutrzejszym. Nie zgodziłam się na to ponieważ zależało mi na czasie, jednak pracownik nie był w stanie mi w żaden sposób pomóc. Dopiero po upływie kolejnych 15 minut, dał się przekonać i stwierdził ze spróbuje jeszcze raz zadzwonić do kuriera. No i wreszcie udało się, o godzinie 21 przyjechał do mnie kurier( ten sam, z którym rozmawiałam o 12) i zabrał paczkę. Jednym słowem firma SZYBKA PAKA na pewno nie zasługuje na taką nazwę!a pracownicy tam zatrudnieni są niekompetentni, i nie potrafią się przyznać do swoich błędów i przeprosić.na pewno nie skorzystam już z usług tejże firmy.

Joanna_2103

21.02.2012

Placówka

Nie zgadzam się (5)

SzybkaPaka.pl

Jesteś właścicielem tego miejsca?

Poinformuj nas i przejmij zarządzenie wizytówką tej firmy.

Firma nie jest uczestnikiem
Polskiego Programu
Jakości Obsługi
Zobacz więcej

Czy te firmy wypadają lepiej niż SzybkaPaka.pl?

Zgadzasz się z ostatnią opinią na temat firmy?

Paczka nadana. Kurier...
Paczka nadana. Kurier nie przyjechał. Brak kontaktu. Telefon nie odpowiada. nie polecam.